Warszawski blog

Wpis

czwartek, 09 stycznia 2014

Jaka powinna być ulica Świętokrzyska?

ŚwiętokrzyskaJak powinno wyglądać centrum Warszawy? Wielkomiejska przestrzeń, przyciągająca mieszkańców i turystów, pełna restauracji i kawiarni? A może wyłącznie skrzyżowanie szerokich jezdni, które zapewnią względnie płynny ruch nawet w godzinach szczytu? Spory w tej kwestii mają już całkiem długą historię, a jasnej strategii jak nie było, tak nie ma.

Przeszło dwa lata temu, w związku z budową drugiej linii metra zamknięta została między innymi ulica Świętokrzyska. Przerwa w jej funkcjonowaniu trwa już tak długo, że większość ludzi zdążyła się do tego stanu przyzwyczaić. Coraz bliższy koniec prac nad centralnym odcinkiem podziemnych tuneli powoduje, że na nowo rozpoczyna się dyskusje o charakterze arterii, przy której siedzibę ma m.in. poczta główna, Ministerstwo Finansów czy dziesiątki punktów handlowych i usługowych.

Oczekiwania – w zależności od punktu widzenia – są duże, sprzeczne i nie do pogodzenia. Okoliczni mieszkańcy chcieliby dużej liczby miejsc parkingowych, pracujący w centrum dodatkowo oczekują szerokich jezdni. Wielu mieszkańców innych dzielnic liczy z kolei na szerokie chodniki, mało parkujących samochodów i restauracyjne ogródki na każdym rogu. Głos ludu, głosem ludu, ale decyzję podejmują władze miasta. I jak się wydaje – wiemy już na temat ulicy Świętokrzyskiej w zasadzie wszystko.

Raz szeroko, raz wąsko

Charakter ulicy będzie się zmieniał w zależności od jej odcinka. Pomiędzy Rondem ONZ, a ulicą Emilii Plater będziemy mieć do dyspozycji trzy pasy ruchu w kierunku Wisły, a dwa w kierunku Woli (z poszerzeniem do czterech przy dojeździe do Ronda ONZ). Od Emilii Plater aż do skrzyżowania z Marszałkowską pojedziemy w każdym kierunku po dwóch pasach, a zbliżając się do skrzyżowań dodatkowo pojawi się jeszcze jedno pasmo do skrętu w lewo.

Największe kontrowersje wzbudza kolejny odcinek – pomiędzy Marszałkowską a Tamką. Pomimo faktu, że wielu kierowców wybierało przed remontem tę trasę, by dostać się do Mostu Świętokrzyskiego, miejscy włodarze zdecydowanie nie chcą w tym miejscu dużego ruchu kołowego. I tak przez większość tego odcinka pojedziemy tylko po jednym pasie w każdym kierunku, a przed skrzyżowaniami uzyskamy dodatkowy pas do skrętu w lewo.

Lewoskręty nie są jednak przewidziane na powyższym odcinku przy każdej krzyżówce. I tak jadąc od Marszałkowskiej w stronę Wisły, dodatkowy pas pojawi się na skrzyżowaniach z Jasną i Mazowiecką. Jadąc Tamką w kierunku ronda ONZ poszerzenie jezdni pojawi się przed skrzyżowaniem z Nowym Światem, a następnie dopiero przy Marszałkowskiej.

Gdzie parkować?

Miejsc parkingowych będzie stosunkowo niewiele – łącznie 209. Na odcinku rondo ONZ – Emilii Plater będą 42, następnie do Marszałkowskiej kolejne 108 (w tym 4 dla niepełnosprawnych) i do Tamki dalszych 59 miejsc postojowych, z tego 6 dla osób niepełnosprawnych. W dni powszednie na tym odcinku 2 miejsca będą zarezerwowane dla przedstawicieli Parlamentu Europejskiego, a 2 dla osób pracujących dla Komisji Europejskiej.

Nie jest przewidziane, by mieszkańcy mieli w zakresie parkowania specjalne preferencje. Wszystkie miejsca będą ogólnodostępne, niezależnie od miejsca zamieszkania. Rozwiązaniem mogłyby być parkingi podziemne, których budowa jest planowana w okolicy pl. Powstańców Warszawy, ale ten proces nie rozpocznie się przed rokiem 2015. Obecnie trwają rozmowy z podmiotami, które mogłyby w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego wybudować, a następnie zarządzać podziemnymi parkingami. Projekt jest o tyle realny, że wstępne zainteresowanie zgłosiło aż 6 firm, ale szczegółowe negocjacje jeszcze się nie rozpoczęły.

Kiedy na spacer?

Ulica Świętokrzyska jeszcze bez podziemnych parkingów uzyska kształt opisany powyżej w ciągu 1-2 lat od momentu zakończenia prac budowlanych związanych z powstawaniem centralnego odcinka drugiej linii metra. To z kolei powinno nastąpić jeszcze w roku 2014, a zatem spacer na całej długości tej arterii powinniśmy planować nie wcześniej niż w roku 2016.

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
watchdogs
Czas publikacji:
czwartek, 09 stycznia 2014 12:08

Polecane wpisy